لوازم یدکی و قطعات برقی سوزوکی ویتارا

سیستم برق خودرو پیچیده ترین و گسترده ترین بخش از قطعات خودرو را به خود اختصاص داده است. قطعات برقی خودرو دارای سیستم های زیر مجموعه و قطعات ترکیبی زیادی است که هر یک وظیفه ای مخصوص به خود دارند و با ایجاد مشکل در هر کدام کل سیستم خودرو دچار اختلال می شود. از همان ابتدا که سوار ماشین می شوید، اگر دزدگیر را بزنید بلافاصله باتری، مدارهای دزدگیر، فیوزها، چراغ های راهنما و قطعاتی دیگر درگیر می شوند. همان ابتدا سیستم امولایز برای تایید سوئیچ فعال می شود. باتری مهمترین قطعه برقی خودرو به شمار می رود و به همین ترتیب بقیه قطعات برقی نیز در عملکرد مناسب خودرو نقش دارند.

در ادامه کمی بیشتر درباره قطعات برقی خودرو به خصوص خودروهای سوزوکی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

عملکرد برق خودرو در ماشین های سوزوکی

عموم مردم تصور می کنند که خودروهای موجود با بنزین و گاز و انرژی هایی از این دست کار می کنند و اصلا برق در آنها نیاز نیست. با این حال بد نیست بدانند که برق باعث اشتعال سیستم سوخت رسانی در اتومبیل ها می شود وگرنه ماشین به هیچ وجه حرکت نخواهد کرد. برق خودرو کامپیوتر آن را به راه می اندازد؛ این برق است که باعث استارت خوردن خودرو می شود و چراغ ها را روشن می کند. عملکرد برق در ماشین های اتوماتیک از قبیل خودروهای سوزوکی که امکانات و آپشن های بیشتری دارند، تعیین کننده تر است.

می توان سیستم برق خودرو را از سه جنبه مکانیکی، کنترلی، امنیتی و رفاهی بررسی کرد. ابعاد مکانیکی برای هدف اصلی خودرو یعنی حرکت کردن ضروری است. منظور از جنبه مکانیکی مدارهای چراغ ها، مدار های ترمز و غیره است. جنبه امنیتی و رفاهی نیز به سیستم صوتی، تهویه کابین سرنشینان، سیستم دزدگیر و غیره گفته می شود.

قطعات برقی خودرو دو دسته اند: قطعاتی مثل انژکتور یا کامپیوتر خودرو که برق مصرف می کنند و قطعاتی که نقش تامین برق را به عهده دارند. گروه دوم در واقع به عنوان سیستم برق رسانی خودرو شناخته می شوند.

اجزا قطعات سیستم برق خودرو

همانطور که گفتیم اتوموبیل ها از دو دسته قطعات با سیستم برق رسانی و نیازمند به برق تشکیل می شوند. در ادامه سعی می کنیم مهمترین قطعات را در این زمینه معرفی کرده و آسیب ها و مشکلات آن ها را از نظر بگذرانیم.

باتری و دینام

باتری منبع برق رسانی خودرو است. تمام برق مورد نیاز در خودرو را این قطعه تامین می کند. اما برای اینکه باتری ماشین خالی نشود دینام وظیفه پر نگه داشتن و ذخیره سازی باتری را به عهده می گیرد و همچون شناور کولر عمل می کند. قبل از روشن شدن خودرو، یک سری واکنش‌های شیمیایی در باتری رخ می‌ دهد و در نتیجه برق ِ لازم برای روشن شدن خودرو تولید می شود.

اگر در خوردو مشکلاتی از قبیل دیر روشن شدن، کم نور شدن چراغ ها، بوی بد باتری، نشتیِ آب اسیدی از باتری، افت ولتاژ موقع آمپر کشیدن باتری و مواردی از این دست پیدا کند نیازمند به تعمیر می شود. این مشکلات می توان در نتیجه استفاده از باتری برای مدت ‌زمان طولانی، استفاده از آب اسید غیر استاندارد برای باتری، بیش از اندازه شارژ شدن باتری با دینام و مواردی از این دست باشد.

انژکتور و ECU

انژکتور کارش ترکیب سوخت و هوا و تزریق آن به موتور است. عملکرد آن شبیه به کاربراتور است ولی از آن بسیار دقیق تر است. ECU یا واحد کنترل الکترونیکی مغز خودروهای انژکتوری است. در اتومبیل هایی با سیستم انژکتوری، حسگر یا سنسوری وجود دارد که با ECU در ارتباط است و اطلاعات لازم را برای آن می فرستد. در صورتی که ECU یا حسگرها با مشکلی درگیر شوند، خودرو نیز ایراد پیدا می کند.

سیستم فن خودرو

فن یا کولر همانطور که از نامش پیداست جلوی بالا رفتن دمای موتور را می گیرد. فن از سنسور دمای آب، کنترل یونیت، رله فن، فیوز و موتور فن تشکیل شده و لوازم یدکی جایگزین برای همه آن ها نیز موجود است. اگر سیستم فن با مشکل مواجه شود موتور جوش می آورد.

کمپرسور کولر خودرو

از اصلی ترین قطعات سیستم کولر در خودروها کمپرسورها محسوب می شوند. کمپرسورها دارای یک کلاچ می باشند که کمپرسور را در زمان نیاز فعال می کنند و در صورتی که نیاز نباشد غیر فعال می کنند. این قطعه عموما با مشکلات زیادی مواجه می شود. در مجموع اگر کمپرسور با مشکلی روبرو شود، کل سیستم کولر مختل می شود.

ترموستات

ترموستات مایع خنک کننده را بین رادیاتور و پیشرانه به جریان می اندازد. هر زمان پیشرانه سرد شود، ترموستات باید آن را گرم کند و برعکسِ آن نیز هر وقت گرم باشد، باید آن را سرد کند. اگر ترموستات آسیب ببیند دمای موتور زیاد می شود و اصطلاحا موتور داغ می کند.

کالیپر ترمز

زمانی که ترمز گرفته می شود کالیپر ترمز لنت های ترمز را روی دیسک قرار می دهد و با فشار دادن روی آن ها خودرو را متوقف می کند. طبیعی است که چنین عملکردی خیلی اصطحلاکی باشد و با لرزیدن خودرو هنگام ترمز گرفتن و کاهش قدرت ترمز گیری خودرو رو به خرابی برود.

گروه سام پارک لوازم یدکی سوزوکی ویتارا را به عنوان نماینده اصلی عرضه می کند و به صورت اینترنتی، تلفنی و حضوری در خدمت مشتریان عزیز است.