گفتگو در واتس‌اپ

قطعات گیربکس سوزوکی

گیربکس سوزوکی ویتارا مثل تمامی خودروها از قطعات کلیدی محسوب می شود. هر خودرویی برای حرکت نیاز به نیرو یا عاملی برای انتقال و جابجایی دارد. نیرو را موتور تامین می کند و گیربکس رابط بین موتور و چرخ هاست. در واقع این گیربکس است که نیروی پیشرونده و تولیدی در موتور را به چرخ ها منتقل می کند. برای توضیحات بیشتر در ادامه ما را همراهی کنید.

گیربکس چیست و انواع آن کدام است؟

می توان گفت وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت از یک منبع چرخان به بخشی دیگر از خودرو است. گیربکس ها دو نوع دنده ای و اتوماتیک دارند. در هر گیربکس تعدادی چرخ دنده وجود دارد که روی هم سوار شده اند و حرکت هر کدام از آن ها بسته به دنده ای دارد که ماشین قرار است با آن حرکت کند. هر کدام از چرخ دنده ها نشانگر یکی از دنده های خودرو به شمار می روند. وقتی راننده در یک خودروی دستی، دنده را عوض می کند با گیربکس ارتباط برقرار کرده و به آن دستور می دهد که کدام یک از چرخ دنده هایش را درگیر کند. در سیستم اتومات نیز روال کار گیربکس به همین شکل است.

با رشد تکنولوژی ماشین های دنده اتوماتیک جایگزین خودروهای دنده ای شده اند. در خودروهای اتومات کلاج حذف شده است و دنده به صورت هوشمند جابجا می شود. گیربکس های اتومات برتری هایی به گیربکس های دستی دارند از جمله اینکه میزان استهلاک و خرابی قطعات ماشین تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. دلیل آن هم میزان خطای انسانی در مقایسه با مغز متفکر و سیستم هوشمند است.

از انواع گیربکس های اتوماتیک که در خودروهای سوزوکی به خصوص سوزوکی ویتارا نیز کاربرد دارند می توان به گیربکس های خودکار سیاره ای(AT)، گیربکس های AMT، گیربکس های پیوسته متغیر(CVT) و گیربکس های DCT یا دو کلاچه اشاره نمود. گیربکس های تیپ ترونیک، تیپ ترونیک S و گیربکس های شیفت ترونیک نیز از انواع گیربکس های نیمه خودکار محسوب می شوند.

اجزا و قطعات گیربکس کدام است؟

گیربکس به عنوان بخشی مهم از خودرو متشکل از قطعاتی است که در درستیِ عملکرد آن نقشی تعیین کننده دارد. اصلی ترین قطعات گیربکس همانطور که توضیح دادیم، چرخ دنده ها هستند که شکل ها و جنس های مختلفی دارند. هر یک از آن ها به توجه به عملکردشان، میزان قدرت و گشتاور انتقالی متفاوتی را از موتور به چرخ منتقل می کنند. وجود آن ها در تمامی گیربکس ها ثابت است ولی نوع و تعدادشان فرق می کند. مهمترین قطعات گیربکس از این قرارند:

چرخ دنده های گیربکس

چرخ دنده های گیربکس اساسی ترین قطعات در جعبه دنده محسوب می شوند. اگر خودرویی دنده ۶ تایی داشته باشد، گیربکس نیز ۶ جفت چرخ دنده خواهد داشت که هر جفت آن به سرعت یکی از دنده ها مربوط می شود. چرخ دنده ها حلقه هایی فلزی هستند که مثل همه چرخ دنده ها، اطرافشان دندانه دندانه است و قطرهای متفاوتی دارد. این دنده ها از طریق دندانه ها با هم درگیر می شوند و محورها را به هم مرتبط می سازند. چرخ دنده های قطورتر به دلیل وزن بیشتر سرعت کمتری دارند و به همین نسبت بقیه هم همینطور هستند.

انواع شافت

شافت ورودی یا محور کلاچ محور محرک گیربکس به شمار می رود و به صورت پارچه ای به چرخ دنده در ورودی پوسته گیربکس وصل شده است.

شافت واسط یا محور زیر وظیفه اش انتقال گشتاور از محور محرک به محور متحرک است. روی آن چرخ دنده هایی قرار گرفته که با محور یک پارچه هستند.

شافت خروجی یا محور اصلی از طریق چرخ دنده ها و یاتاقان ها با محور واسط ربط پیدا می کنند. نیروی تبدیل شده در جعبه دنده از شافت خروجی به سمت میل گاردان یا دیفرانسیل فرستاده می شود.

پوسته گیربکس

پوسته گیربکس از جنس چدن ریخته گری ساخته می شود و چرخ دنده ها، یاتاقان های گیربکس و محورها درون آن جای می گیرند.

بیرینگ گیربکس

یاتاقان یا بیرینگ گیربکس که به عنوان چرخ دنده ی هماهنگ کننده نیز شناخته می شود، در لایه داخلی دندانه دار ساخته شده و با حرکت کشویی به سمت چرخ دنده مورد نظر می رود و با آن چفت شده، باعث فعالیت آن می گردد.

بلبرینگ کلاچ اورجینال، بلبرینگ کلاچ وارداتی، پمپ کلاچ، پمپ هیدرولیک فرمان ۲۰۰۰ سی سی، دیسک و صفحه اورجینال ۲۰۰۰ سی سی، دیسک و صفحه ژاپن ۲۰۰۰ و و کره ای والئو ۲۴۰۰ سی  سی؛ سه راهی لوله کلاچ؛ روغن دیفرانسیل؛ صافی گیربکس اتوماتیک؛ کاسه نمد جعبه فرمان؛ لوله کلاچ بلند؛ لوله کلاچ ویتارا و منبع روغن هیدرولیک فرمان از پر فروش ترین لوازم یدکی سوزوکی ویتارا محسوب می شوند.

چه زمانی باید روغن گیربکس را تعویض کنیم؟

روغن دنده یا واسکازین در گیربکس و دیفرانسیل خودرو استفاده می شود. این روغن با روغن موتور و روغن ترمز فرق می کند. روغن دنده حاوی افزودنی هایی است که از چرخ دنده ها و سایر قطعات گیربکس محافظت می کند. باید خاطر نشان کرد که روغن دنده اختصاصی دیفرانسل به دلیل شرایط سخت تر عملکردی، از روغن گیربکس قوی تر است. برای تهیه آن ها باید به سطح کیفیت و ویسکوزیته آنها دقت کنید.

تعویض روغن واسکازین نیز به روان کار کردن گیربکس کمک زیادی می کند و باعث بالا رفتن عمر قطعات گیربکس، کم شدن درجه حرارت گیربکس، کم شدن سر و صدا و در نتیجه بهبود عملکرد انواع خودروها از جمله سوزوکی ویتارا می شود.

برای تهیه انواع قطعات گیربکس سوزوکی می توانید از طریق همین صفحه با خرید اینترنتی یا به صورت تلفنی و حتی حضوری با گروه سام پارت در ارتباط باشید.