قطعات جلوبندی سوزوکی

سوزوکی از خودروهای معروفِ یک شرکت خودروسازِ ژاپنی است که به نام موسس اولیه ی آن میشیو سوزوکی اینگونه نامگذاری شده است. شرکت سوزوکی که بیش از یک قرن از فعالیت آن می گذرد در سراسر جهان شعب و کارخانه های تولیدی دارد. در ایران نیز شرکت ایران خودرو چند مدل سوزوکی را مونتاژ می کند. معروف ترین مدل در میان خودروهای سوزوکی، ویتاراست که به دلیل قدرت بیشتر و موجود بودن تمامی قطعات و لوازم یدکی آن در ایران با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه شده است.

معرفی جلوبندی خودروهای اتوماتیک و غیر اتومات

جلوبندی به بخش زیر و جلوی ماشین گفته می شود که مسئولیت مدیریت خودرو هنگام افتادن در دست اندازها، پیچ ها و چاله چوله ها را به عهده دارد. در واقع وظیفه جلوبندی تعلیق یا خوش دستی خودروست. این بخش مهم و حیاتی از خودرو مشتمل بر قطعاتی است که در صورت نبود یا آسیب دیدن و خرابی آن ها، کل سیستمِ خودرو با مشکل مواجه می شود.

اگر در موضوعات طراحی و مسائل فنی خودرو با اصطلاح هندلینگ یا خوش دستی روبرو شدید، بدانید که همان جلوبندی خودرو مد نظر است. در کل جلوبندی سالم به معنی میزان بودن تنظیم های خودرو و در نتیجه رانندگی راحت تر است. قطعات زیادی در این خوش دستی و تنظیمات نقش دارند که در ادامه به معرفی معروف ترینِ آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با لوازم یدکی جلوبندی سوزوکی ویتارا آشنا شوید.

میل موجگیر یا میل تعادل

میله موجگیر(Anti-Roll Bar) در تمامی خودروها از جمله سوزوکی ویتارا اهمیت اساسی دارد. این قطعه به پایداری خودرو هنگام پیچ های تند یا مسیر های مارپیچ کمک زیادی می کند. میله که دو چرخ جلو و عقب را از زیر کاپوت به هم وصل می کند، معمولا از جنس فولاد است و در دو سر آن دو بوش نصب می شود. با این حال در خودروهایی مثل سوزوکی ویتارا که از سیستم تعلیق مستقل برخوردارند این میله در زیر بازوها نصب می شود.

سیستم تعلیق هر آن چیزی است که بین چرخ ها و بدنه قرار گیرد و حرکت خودرو را در مسیرهای ناهموار کنترل کرده و آن را نرم و راحت کند. طبیعی است که خودروها هر چه بیشتر در دست انداز و مسیرهای ناهموار تردد کرده باشند، زودتر نیاز به تعویض این قطعه پیدا می کنند و از آنجا که ویتارا خودروی کوه و کمر و طبیعت گردی است، به طور طبیعی نیاز به یدکیِ این قطعه زیاد احساس می شود.

میل موجگیر CTR  کره ای و میل موجگیر ترک از پر فروش ترین محصولات گروه سام پارت محسوب می شوند.

سیبک

سیبک نیز همچون میل موجگیر از قطعات ضروری برای تعلیق خودرو است. سیبک ها در سیستم فرمان و حرکات دورانی و چرخشی خودرو نقش دارند. این قطعه فرمانِ چرخش را به چرخ ها می دهد و وظیفه ی تعلیق و نرم کردن حرکات خودرو را هنگام عبور از دست انداز ها و مسیرهای ناهموار به عهده دارد.

سیبک قطعه ای کروی از جنس فلز است و درون محفظه ای فولادی که اطرافش با لاستیک پوشانده شده حرکات دورانی دارد. سیبک به بازو وصل می شود. حرکت سیبک به دور خودش باعث می شود قسمتی که در بازو وصل شده به طرفین و بالا و پایین حرکت کند. همگی این قطعات دست به دست هم می دهند تا خودرو در موقعیت های ناهموار حرکتی نرم و قابل قبول داشته باشد.

با اینکه بعضی از قطعات سوزوکی ویتارا ژاپنی و چینی است ولی همین مدل ها نیز از کیفیت لازم برخوردار می باشند و با خیال راحت می توان از آن ها استفاده کرد. سیبک فرمان کره ای از پر فروش ترین قطعات جلوبندی سوزوکی ویتارا به شمار می رود.

لنت ترمز

لنت همانطور که از نامش پیداست از لوازم یدکی جلوبندی ترمز است. لنت با دیسک خودرو در تماس است و اصطکاکی که در نتیجه ی تماس این دو به وجود می آید باعث کند شدن و توقف خودرو می شود.

با توجه به نوع کارکرد لنت طبیعی است که خیلی زود استهلاک پیدا کند و نیاز به تعویض داشته باشد. در این میان لنت ها با توجه به نوع مدل خودرو تفاوت دارند ولی خوشبختانه لنت ترمزهای سوزوکی در فروشگاه اینترنتی سام پارت موجود است. لنت ترمز چرخ جلو اورجینال، لنت ترمز چرخ جلو تکستار، لنت ترمز چرخ جلو ژاپن، لنت ترمز چرخ عقب ۲۴۰۰ سی سی، لنت ترمز دستی  و… از جمله لوازم یدکی مهم و مصرفی سوزوکی ویتارا محسوب می شوند.

گاردون یا گاردان جلو، گردگیر پلوس، مهره چرخ، لاستیک چاکدار، کمک جلو راست، کمک جلو راست KYB، کمک عقب      KYBژاپن، کمک جلو چپ، کمک عقب گازی، گاردون جلو ۲۰۰۰ سی سی، چهار شاخ گاردان عقب ۲۰۰۰ و ۲۴۰۰ سی سی، قرقری فرمان، خار فنر لنت، دست گیربکس عقب ۲۰۰۰، دسته موتور جلو ۲۰۰۰ سی سی، دسته موتور جلو ۲۴۰۰ سی سی ، پکیج جلوبندی، پیچ چرخ، ترموستات وارداتی، توپی چرخ ژاپن، بوش طبق جلو کوچک، بوش طبق جلو گرد بزرگ، بوش لبه دار دفرانسیل، پک تعمیر سر گاردون جلو ۲۰۰۰ و ۲۴۰۰ سی سی و… از جمله لوازم یدکی جلوبندی سوزوکی ویتارا در فروشگاه حاضر به شمار می روند.