بدنه خودرو اولین بخشی است که به چشم می آید و در واقع نما و ظاهر اتومبیل به شمار می رود. بدنه خودرو کلاس های مختلفی دارد که از همان ابتدای ظهور اتومبیل ها تا کنون در نظر همگان شناخته شده بوده اند. برخلافِ قطعات داخلی مثل جلوبندی، گیربکس و قطعاتی از این دست لوازم یدکی بدنه خودروها با توجه به مدل و کلاس آن ها بسیار متفاوت است. به هیچ وجه نمی توان بدنه خودروهایی مثل استیشن را با سالون یا هاچ بک جابه جا کرد.

در ادامه به معرفی انواع کلاس های بدنه و پس از آن قطعات پر کاربرد بدنه سوزوکی ویتارا می پردازیم.

انواع بدنه خودرو با نظر به فرم و کلاس

در واقع یکی از دلایل کلاس بندی خودروها فرم ظاهری و بدنه ی آن هاست. کلاس های جدید خودرو ترکیبی از کلاس های خودروهای قدیمی است و روز به روز تقسیم بندی آن ها با توجه به ورود خودروهای جدید به بازار تغییر می کند. در اینجا کلاس های شناخته شده خودرو را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

شاسی بلند یا SUV

خودورهای شاسی بلند یا همان کلاس SUV در ایران ابهت خاص خودش را دارد. این خودروها که انواع مدل های سوزوکی نیز در آن جای می گیرد، خصوصیات خودروهای اسپرت و ۴WD را به طور مشترک از آن خود کرده اند. همچنین گاه به استیشن های با ارتفاع بیشتر که به درد آفرود می خورند شاسی بلند می گویند. این نوع اتومبیل ها پیش تر برای جاده و بیابان کاربرد داشتند ولی مدل های جدید آن ها بیشتر برای حمل و نقل درون شهریِ مردم استفاده می شود. خودروهای سوزوکی ویتارا و سایر مدل های آن از همین کلاس به شمار می روند.

هاچ بک

هاچ بک ها خودروهایی هستند که در ایران نیز محبوبیت زیادی دارند. این خودروها به دلیل سایز کوچکشان، بیشتر مورد علاقه افراد کم جمعیت به خصوص جوان ترهاست. هاچ بک ها شیشه ی عقب و درِ صندوق بارشان یک تکه است و هنگام باز کردن صندوق، شیشه نیز بالا می رود. بنابراین صندوق عقبشان جدایِ از کابین نیست. هاچبک ها در گذشته دو در نیز ساخته می شوند ولی آن نوع امروزه کمتر شده است.

پیکاپ (کلاس وانت در ایران)

پیکاپ خودروهایی مثل وانت هستند که عقبشان برای حمل بار مناسب است. پیکاپ ها در آمریکا محبوبیت زیادی دارند چرا که عموما قدرت زیاد و توان موتور بالایی دارند. کلاس پیکاپ برای مصارف درون شهری و همچنین مسیرهای آفرودی کاربرد زیادی دارد. کابین آن گاهی دو در و گاهی ۴ در است.

کانورتیبل یا به قول ایرانی ها کروک

کانورتیبل به معنی «تبدیل شدنی» است. علت این نامگذاری رو باز بودن و بدنه آن هاست. سقفشان به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود. این خودروها بیشتر چهار نفره بوده و گاهی سقفشان پارچه ای و از جنس برزنت است. ایرانی ها این نوع کلاس را کروک می نامند.

کوپه

در ایران بسیاری از خودروها را به اشتباه کوپه می شناسند. در حالی که این نوع خودرو کلاسی منحصر به فرد و پر طرفدار در جهان است. خودروهای کوپه بدنه ای دو درب داشته و دارای سقف می باشند. بیشتر شبیه به تخم مرغ می باشند و حالت محدب دارند. بیشتر خودروهای این کلاس، لوکس و گران قیمت می باشند.

آشنایی با پر فروش ترین قطعات بدنه سوزوکی

لوازم یدکی سوزوکی ویتارا به صورت کامل در فروشگاه اینترنتی سوزوکی از گروه سام پارت به فروش می رسد. انواع قطعات را از آیینه و پروکتور جلو گرفته تا سپر و رینگ چرخ با اطمینان از اصالت می توان از این فروشگاه خریداری نمود. در ادامه به معرفی پر کاربردترین قطعات بدنه سوزوکی ویتارا می پردازیم.

آیینه های جانبی سوزوکی

آیینه ها از مهمترین قطعات خودرو محسوب می شوند که در ساده ترین نوعِ تصادفت یعنی با یک مالیدن ِ ساده ممکن است آسیب ببینند. این قطعات حیاتی و غیر مکانیکی در امنیت سرنشینان و رانندگی کمک زیادی به راننده می کنند. آیینه ها با توجه به مدل کارخانه خودرو تفاوت دارند و طبیعتا مدل های مختلف خودروی سوزوکی نیز آیینه های متنوعی دارند. خوشبختانه فروشگاه سوزوکی انواع آیینه ویتارا از جمله آیینه تاشو برقی راست و چپ، آیینه چراغ دار راست و چپ، آیینه کلاس ۵ بدون راهنمای چپ و راست را عرضه می کند.

 

سپر سوزوکی و قطعات مرتبط با آن

سپر بخشی از بدنه خودرو محسوب می شود که در قسمت جلویی و عقبی اتومبیل ها قرار می گیرد و از وارد شدن ضربه به بدنه جلوگیری می کند. سپر عقب معمولا ضخیم تر است . سپرها علاوه بر ضربه گیری بر روی زیبایی و ظاهر خودرو نیز تاثیر زیادی دارند. تعمیر این قطعه کار آسانی نیست و در بیشتر موارد بعد از تصادفات باید سپری جدید تهیه نمود. همانطور که می دانید پیدا کردن سریع و بدون دغدغه سپر برای مدل خودرو کار آسانی نیست. گروه سام پارت در کنار ارائه انواع لوازم یدکی هیوندای و سوزوکی، با ارائه سپر و لوازم مرتبط با آن این دغدغه را برطرف کرده است.

 

رینگ یا قالپاق سوزوکی

رینگ خودور بر روی تایر قرار می گیرد و تاثیر زیادی در عملکرد آن دارد. این قطعه مستقیما بر روی دینامیک خودرو اثر گذار است. از این گذشته در ظاهر خودرو و زیبایی آن نیز اهمیت زیادی دارد. اگر جزو آن دسته از افراد باشید که به ظاهر و زیبایی خودرو اهیمت زیادی بزنید با یک لک و ساییدگی هم لاز می دانید که قالپاق خودرو را عوض کنید. کار شایسته ای است. فروشگاه اینترنتی سوزوکی ویتارا از این نظر خیال شما را راحت کرده است.